Dachy płaskie
Decydując się na płaskie pokrycie dachowe, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych warto pamiętać o kilku kwestiach, które są niezbędne przy tego typu rozwiązaniach. Jedną z nich jest wykonanie dobrej izolacji przeciwwilgociowej jeszcze zanim zaaranżujemy zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń i stworzymy na dachu swojego domu taras lub basen.
Zalety dachów płaskich
Płaski dach można zagospodarować na wiele sposobów. Wśród tych najpopularniejszych znalazły się świetliki dachowe i ogrody. Jedną z podstawowych zalet dachów płaskich są stosunkowo niskie koszty ich wykonania, co staje się szczególnie istotne, gdy mamy do czynienia z mocno rozbudowanymi budynkami o nieregularnych bryłach. Ponadto, dachy płaskie stanowią często zaplecze techniczne budynku, gdzie umieszcza się centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne. Aby dach płaski mógł przez wiele lat spełniać swoją funkcję należy odpowiednio go zaprojektować i wykonać na jego powierzchni dobrą izolację przeciwwilgociową.
Rozwiązania stosowane na dachach płaskich
W odwonieniach dachów płaskich można zastosować tradycyjny zestaw rynien i rur spustowych lub wpusty działające w systemie grawitacyjnym lub podciśnieniowym, połączone z zewnętrzną lub wewnętrzną rurą spustową. Wybór rozwiązania uwarunkowany jest konstrukcją dachu, jego formą i sposobem wykończenia krawędzi. Rynny na dachu płaskim montuje się na wystającym gzymsie lub bezpośrednio na połaci dachowej. Miejsce, gdzie murek styka się z pokryciem dachowym musi być szczelne, układany więc jest blaszany fartuch. Zadaniem murków osłonowych jest zabezpieczenie ścian przed zaciekaniem wody. Ważne jest, aby było ono wykonane bardzo dokładnie, bowiem najmniejsza szparka może decydować o tym, że woda nie wpadnie tam, gdzie trzeba i będzie ściekać po ścianach.
Zamiast rynien można zastosować wyprofilowane odpowiednio blachy, które stanowią jednocześnie obróbkę murku. Wgłębienia można wykonać podczas modernizacji starego dachu – układając na zewnątrz izolację termiczną nie doprowadza się jej do murku, lecz zostawia się miejsce na rynny. Woda z dachu odprowadzana jest rurami spustowymi przełożonymi przez otwory w murku i poprowadzonymi po elewacji. Wszystko, jednak zależy od projektu domu oraz preferencji jego właściciela.
Odprowadzanie wody z dachu płaskiego
Odprowadzanie wody deszczowej może odbywać się na dwa sposoby - grawitacyjnie lub podciśnieniowo. Podstawowymi elementami wewnętrznego systemu odprowadzania wód opadowych są wpusty dachowe. Pełnią one rolę odwodnień punktowych, tzn. zbierają wodę z określonej powierzchni w jednym punkcie, odprowadzają ją do rury spustowej biegnącej wewnątrz lub na zewnątrz budynku, a następnie do kanalizacji deszczowej lub poza budynek do gruntu. Sposób dobierany jest odpowiednio do domu oraz reszty instalacji przeciwwodnej na dachu płaskim.
Wykonywaniem i izolacjami przeciwwilgociowymi dachów płaskich zajmujemy się od 2004 roku. Możemy zagwarantować rzetelne i fachowe wykonanie każdej izolacji bez względu na to do czego zaprojektowany został dany dach.
Jeżeli mają Państwo jakieś pytania lub są Państwo zainteresowani współpracą z profesjonalistami przy izolacji przeciwwilgociowej dachów płaskich papami termozgrzewalnymi – zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem firmy BUDMAR.